100₺ Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz! 100₺ Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz! 100₺ Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz! 100₺ Üzeri Alışverişlerde Kargo Ücretsiz!

Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

Tarih: 22.07.2022 02:37
Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir?
Ekmek, sağlıklı bir şekilde enerji sağlar ve kalorisi sanıldığından daha düşüktür.

Sağlıklı Ekmek Çeşitleri Nelerdir?

    Akdeniz diyetinin temel gıdası olan ekmek, sağlıklı bir şekilde enerji sağlar ve kalorisi sanıldığından daha düşüktür. Farklı tahıllardan yapılmış ekmekleri tüketmek, beslenmeyi çeşitlendirmek ve zenginleştirmek için iyi bir yoldur. Ekmekler ayrıca farklı un çeşitleri ve pişirme yöntemleri ile elde edilir. Peki, sağlıklı ekmek çeşitleri neler?

 

Sağlıklı Ekmek Çeşitleri

    Konu ekmeğin keyfini sürmek olunca seçenekler sonsuzdur. Ancak sağlıklı ekmek çeşitleri tüketmek uzun vadede sağlığınız üzerinde harikalar yaratabilir. Örneğin ekmeğin içinde yer alan birkaç damla zeytinyağı, ona enfes bir tat vermesinin yanı sıra kalp sağlığınızın da korunmasına olanak tanır. Zeytinyağı aynı zamanda bağırsak ve sindirim sağlığını da destekler. Şimdi, en sağlıklı ekmek türlerine bir göz atalım:

  • Ciabatta

    Geleneksel Roma ekmeğidir. Ülkemizde de sıklıkla tercih edilen ekmek türlerinden biridir. Doğal mayalanma maddeleri ile yavaş femantasyon yolu tercih edilerek üretilen bir ekmek çeşididir. Uzun yoğurma süreci, ona yoğun ve hafif acı-tatlı bir lezzet sunar. Bol zeytinyağı ile elde edilir. Biraz yassı ve oval bir şekle sahiptir. Kabuğu ince, gözenekli ve yumuşak bir iç yapıya sahiptir. Ayrıca kepekli un ve bazen de fındık ya da zeytin ile yapılabiliyor. Sindirimi oldukça kolaydır. Tok tutar.

  • Pide

    Ortadoğu’nun ve Türk kültürünün vazgeçilmez ekmeklerinden biridir. Özellikle Hindistan ve Mısır’da en çok tüketilen ekmek türlerindendir. Düz bir şekle, ince ve yumuşak bir kabuğa sahiptir. Kendine özgü pişirme yöntemi ile içi boş bir şekilde kalır. Beyaz veya kepekli un ile yapılabilir. Özellikle sulu yemeklerle, yoğurtlu mezelerle uyumludur.

  • Baget

    Bu uzun, altın renkli somun ekmek, sağlıklı ekmek çeşitleri arasında oldukça popüler. Gevrek kabuğu ve yumuşak formu ile baget ekmekler, 1930’lardan bu yana biliniyor. Bugün dünyanın her yerinde satılan bu özel ekmekler, dört saatlik fermantasyon gerektiren bir hamur ile elde ediliyor. Sadece un, su ve tuz ile yapılan baget ekmek, harika bir lezzet vadediyor. Taze tereyağı ile tüketimi oldukça yaygındır.

  • Mısır Ekmeği

    Sağlıklı ekmek çeşitleri arasında bulunan mısır ekmeği, ülkemizde oldukça yaygın bir ekmek türüdür. Hakiki mısır unu ile hazırlanan bu ekmek, sıcak bir yüzeyde pişirilir. Kahvaltılarda, sebzeli ve etli yemeklerle beraber iyi bir uyum yakalar. Çok yönlü olmasıyla bilinir ve her türlü lezzete adapte olabilir. Hazırlanması da basittir ve evde yapılabilir.

  • Focaccia

    Sağlıklı ekmek çeşitleri söz konusu olduğunda Focaccia da bu listede yer alır. İtalyan ekmeği olarak bilinir. Pizza ile birçok benzerliği paylaşır. Çünkü içinde bolca malzeme bulundurur. Hamuru zeytinyağı ile hazırlanır. Uzun bir mayalanma sürecinden geçer. Kuru domates, zeytin, soğan ve aromatik bitkiler bu ekmeğin yapımına dahil edilir. Eşsiz bir lezzet sunan Focaccia, zengin tadı ile farkını ortaya koyar.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...